X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی
گروه تکنولوژی و آموزشی کامپیوتر استان البرز

تبادل اطلاعات و اطلاع رسانی بین هنرآموزان گروه کامپیوتر ( فنی و حرفه ای ) استان البرز - کرج

دوستان
آخرین مطالب
امکانات جانبی


حذف منوی بوت در 


 ویندوز هفت

اگر تا کنون از دو سیستم عامل نصب شده روی رایانه خود استفاده کرده اما پس از مدتی یکی را  حذف کرده باشید، احتمالا توجه کردید که در منوی بوت ویندوز ۷، گزینه انتخاب سیستم عامل پاک شده همچنان باقی می ماند. دراینجا خواهید آموخت چگونه می توانید از شر این گزینه راحت شده و به فرآیند بالاآمدن ویندوز سرعت بیشتری دهید.

برای ویرایش منوی بوت ویندوز، ما از برنامه ای به نام bcdedit که همراه با ویندوز ۷ ارائه شده استفاده میکنیم. برخی از برنامه های کاربردی ویرایش بوت منو با محیط گرافیکی هم موجودند ، اما زمانی که ما می توانیم از برنامه های ساخته شده ویندوز برای این منظور استفاده کنیم چرا سراغ برنامه های دیگر برویم؟

ابتدا ، نیاز به باز کردن  خط فرمان ویندوز با میزان دسترسی مدیر(Administrator) داریم.

منوی استارت را گشوده و عبارت cmd را در جعبه جستجو وارد کنید. کلیک راست بر روی برنامه cmd کرده و گزینه Run as administrator را انتخاب کنید.

روش دیگر:

 می توانید از طریق  All Programs > Accessories  به command prompt دسترسی یابید.

در برنامه خط فرمان ، عبارت bcdedit را وارد کنید و اینتر بزنید. لیستی از محتویات منوی بوت ظاهر خواهد شد.

مطلبی را  که می خواهید پاک کنید پیدا کنید، در مورد مثال ما، مطلب مورد نظر آخرین سطر، با توضیح(description) ، Ubuntu است. آنچه ما نیاز داریم توالی طولانی کاراکترهای روبه روی شناسه (identifier)است. به جای تایپ این عبارت طولانی ، ما عبارت را  کپی می کنیم تا در مراحل بعدی آن راپیست کنیم.

جایی در پنجره خط فرمان کلیک راست کنید و Mark را انتخاب کنید.

با گرفتن دکمه سمت چپ ماوس و کشیدن روی متن موردنظر، عبارت رو به روی identifier  مطلبی را که می خواهید پاک کنید  از جمله جفت کروشه در دو سمت چپ و راست متن را انتخاب کنید

حال اینتر بزنید. این عمل سبب کپی شدن متن به کلیپ بورد می شود.

در خط فرمان ، عبارت زیر را وارد کنید : (بین bcdedit و /delete حتما یک فاصله با کلید Space صفحه کلید وارد کنید.)

bcdedit  /delete

و سپس در جایی در پنجره خط فرمان راست کلیک کرده و گزینه  Paste را انتخاب کنید.

حال با زدن اینتر فرمان تکمیل می شود. مطلب مورد نظر شما در منوی بوت اکنون حذف شده است.

دوباره عبارت  bcdedit را تایپ کنید تا لیست  را مشاهده کرده و مطمئن شوید که مطلب مورد نظر از لیست حذف شده است.

اگر شما حالا رایانه خود را ریستارت کنید متوجه خواهید شد که منوی بوت دیگر ظاهر نشده ، چرا که تنها یک مدخل در لیست وجود دارد (مگر اینکه شما از اول بیش از دو سیستم عامل داشته باشید که حالا با حذف یکی باز منوی بوت برای نمایش انتخاب میان گزینه های دیگر به نمایش در خواهد امد.).

شما ، با این کار چند ثانیه فرایند بوت شدن رایانه خود را سریع تر نموده اید! همچنین دیگر نیازی به نشستن پای کامپیوتر و زدن گزینه مورد نیاز در صفحه انتخاب سیستم عامل ها ندارید.

کارهای بسیار بیشتری  وجود دارد که می توانید با bcdedit انجام دهید ، مانند تغییر شرح مدخل منوی بوت ، ایجاد ورودی های جدید ، و خیلی بیشتر. برای مشاهده فهرستی از آنچه که می توانید با bcdedit انجام دهید، عبارت زیر را در پنجره خط فرمان تایپ کنید و اینتر بزنید:

bcdedit /help

در حالی که راه حل های دیگری(برنامه های مستقل با رابط کاربری گرافیکی) برای انجام همین کار وجود دارد ، استفاده از این روش به این سبب که شما را از نصب یک برنامه اضافی و پیمودن مراحل نصب و استفاده از آن بی نیاز می سازد می تواند باعث صرفه جویی در زمان شما گرددو پیش بچه ها کم نیارید.


ن : گروه کامپیوتر فنی و حرفه ای
ت : جمعه 4 اسفند‌ماه سال 1391
موضوعات
صفحات
آرشیو مطالب
امکانات جانبی

قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

purchase vpn

بازی اندروید